poniedziałek, 2 czerwca 2014

Z czym to się je ?

Gdy by spytać dowolnego japończyka o onmyoudou, każdy od razu skojarzyłby temat. Onmyoudou, jak już wczesniej wspomniałam wywodzi się z chińskiego taoizmu. Z tąd w japoni onmyouji nazywano mistrzami yin-yang. (tak chodzi o to czarno biale koło symbolizujące harmonie przeciwieńst.) Do taoizmu dodajemy elementy feng-sui. Nastepnie w VI w. ta mieszanka trafiła do Japonii. Później dodano do tego rodzinne motywy z shintoizmu i buddyzmu - dwóch dominujacych w Japonii religi. Tak oto w VII w. z tej poczwórnej mieszanki zrodziło się onmyoudou.

Onmyouji kontrolowani byli przez dwór cesarski i w dużej mierze byli na jego usługach. W tamtych czasach (okres heian) wielu wrogów cesarza kombinowało jak by go uśmiercić i samemu dojść do władzy. Dlatego zatrudniali czarnych magów, by ssyłali na niego klątwy, nieszczęścia i nawet demony.

Onmyouji zajmowali się wróżeniem, astrologią, ale także pozbywaniem sie demonów, klątw, uroków. Błogosławili szczęściem, przygotowywali amulety, stawiali bariery.

W XIXw. era meiji czyli okres cywilizowania sie Japonii na wzór zachodnich państ. W tym okresie zakazano oficjalnego trudnienia się praktykami onmyoudou, co nie oznacza że onmyou zagineło. Istnieje nadal i wchłoneło w niektóre rytuały japońskiego shintoizmu.

Najbardziej znanym i poważanym klanem onmyoudou była rodzina Tsuchimikado. Z kolei najbardziej znanym onmyouji jako osoba był Abe no Seimei. Seimei w japoni jest dość znaną osobą. Istniało wiele legend na jego temat,  a najbardziej znaną był mit o tym jakoby matka Seimeia była lisem - kitsune - w japoni uważane za zdradzieckie i podstepne duchy. Miały po kilka ogonów. Najwięcej 9.

Polecam do ogladnięcia film "The yin-yang master" - opowiadający własnie o Seimeiu jak i o onmyouji. Niestety nie ma polskich napisów. Druga rzecz anime Shounen onmyouji równierz ciekawie oddaje klimat onmyouji i tamtych czasów, pomimo że bohaterem jest wnuk Seimeia.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz